menuordersearch
digitiran.com

USB چیست و چرا پورت USB اینگونه فراگیر و پر مصرف ترین پورت انتقال داده گردیده است؟ ,

۱۳۹۶/۳/۱۵ دوشنبه
(1)
(0)
USB چیست و چرا پورت USB اینگونه فراگیر و پر مصرف ترین پورت انتقال داده گردیده است؟
USB چیست و چرا پورت USB اینگونه فراگیر و پر مصرف ترین پورت انتقال داده گردیده است؟

در ابتدای مقاله به تاریخچه USB می‌پردازیم، یو اس بی که به لاتین USB خوانده می‌شود مخفف عبارت Universal Serial Bus که یک استاندارد صنعتی است است که در میانه ده ۱۹۹۰ ساخته شد.در استاندارد USB ،کابل ،پورت ها، سوکت ها ،پروتکل های ارتباطی گذرگاه برای اتصال ،ارتباط و همچنین منبع تغذیه دستگاه های متصل به پورت USB مشخص می‌باشند.
USB برای استاندارد سازی ارتباط دستگاه های کامپیوتر همچون موس ،کیبرد ،دوربین دیجیتال ،پرینتر ،مدیا پلیر ،اتصال گوشی ،فلش مموری و اکثر دستگاه ها به طور مستقیم و یا با واسطه مبدل های USB است.پورت USB در کنسول های بازی و گوشی ها ی هوشمند جایگزین پورت های شارژ و انتقال دیتا شده است.در ادامه مطلب انواع کابل ها ،پورت ها و مبدل های USB را نام خواهیم برد.
پورت USB ابتدا با ورژن USB 1.0 به بازار ارائه شد و به سرعت در اکثر دستگاه ها و دیواس ها قرار گرفت.به علت استقبال زیاد کمپانی ها و مردم از این پورت ساده و کاربردی پژوهشگران ورژن USB 2.0 را ارائه کردند که دارای سرعت بسیار بالاتری نسبت به آن بود ولی ظاهر آن هیچگونه تغییری نکرد و از تمامی دستگاه های با پورت USB 1.0 نیز پشتیبانی کرد.USB 2.0 فراگیرترین پورت کامپیوتری است با درخواست سرعت بالاتر USB 3.0 با سرعتی حدود ۱۰ برابر به بازار آمد ولی هنوز نتوانسته مانند پورت USB 2.0 کاملا فراگیر شود و هنوز کمپانی های مطرح دنیا مانند سامسونگ و اپل برای انتقال اطلاعات و شارژ بین گوشی های خود و سیستم هاس کامپیوتری از کابل هایی با ورژن USB 2.0 استفاده می‌کنند و اکثر فلش مموری ها و دیوایس های مختلف از این پورت استفاده می‌کنند.

حال سوال اینجاست تفاوت USB 2.0 و USB 3.0 که دارای ظاهر یکسانی می‌باشند چیست؟
هر دو پورت USB2.0 و USB3.0 دارای ظاهری یکسان ولی تفاوت های بسیاری می‌باشند.
پورت USB2.0 در سال ۲۰۰۰ و با سرعت ۴۸۰Mbps اسمی ارائه شد ،پورت USB3.0 در سال ۲۰۰۸ و با سرعت 4.8Gbps یعنی ۱۰ برابر ارائه می‌شود.درون کابل USB2.0 از۴ رشته سیم تشکیل شده در صورتی که USB3.0 از ۹ رشته سیم تشکیل شده است یعنی بیش از ۲ برابر که این یعنی انتقال اطلاعات با سرعت بیشتر و انتقال توان الکتریکی بیشتر.
پورت USB3.0 
تفاوت عمده بین این دو نسل در سرعت آنها است که به علت کم بودن تعداد سیم ها در ورژن USB 2.0 انتقال داده ها یک سویه می‌باشند یعنی به این صورت که فقط می‌توانند اطلاعات را در یک زمان واحد فقط ارسال و یا دریافت کنند این بدان معنی است که پس از ارسال هر بسته دیتا باید منتظر بماند تا جواب آن را دریافت کند که این وقفه در ارسال اطلاعات ایجاد می‌کند که با افزایش تعداد سیم در این مشکل در USB 3.0 حل شد.برای تشخیص راحت تر آن برای مصرف کنندگان پورت و سوکت USB 3.0 به رنگ آبی است. در سال ۲۰۱۴ پورت USB تغییر شکل داده و یک استاندارد جدید به نام USB TYPE-C را ارائه می‌دهد که سرعت بالای ۱۰Gbps را دارا است.
حال در اینجا انواع پورت USB را به شما نشان می‌دهیم.تا تفاوت ظاهری آنها را مشاهده نمایید.
پورت میکرو مینی پرینتر تایپ سی USB یو اس بی
حال شما با انواع پورت USB و نسل های مختلف آشنا شدید و در ادامه مطلب به سراغ انواع مبدل های USB می‌رویم تا کاربرد فراگیر USB را مشاهده نمایید.
در این جا سعی می‌کنیم به صورت منسجم و منظم تبدیل های مختلف USB را توضیح می‌دهیم.

۱) مبدل های USB به USB

۱-۱) کابل افزایش طول USB یو اس بی
از آنجایی که در استفاده از کابل افزایش طول USB محدودیت هایی از جمله محدودیت طول کابل وجود دارد زیرا در کابل های با متراژ بالاتر از ۵ متر بیشتر دستگاه های متصل به کابل یو اس بی به علت افت ولتاژ به درستی کار نمی‌کنند.اما گاهی ما نیاز به کابل با متراژ بالای ۵ متر داریم که در اینجا می‌توانیم از کابل اکستندر USB2.0 افزایش استفاده کنیم.به این کابل مبدل بعد از افزایش USB میتوان تمامی دستگاه های یو اس بی را به آن وصل کرد.در اصطلاح به این کابل مبدل اکستندر USB2.0 گفته می‌شود.
افزایش طول یو اس بی اکتیو
 
توجه کنید که اگر می‌خواهید کابل افزایش طول USB تا ۱۰ متر و یا اگر کابل افزایش طول USB تا ۱۵ مترو اگر کابل افزایش طول USB تا ۲۰ متر می‌توانید روی آن کلیک کنید تا وارد کالای مورد نظر در فروشگاه اینترنتی دیجیت ایران شوید.

۱-۲) افزایش طول USB با کابل شبکه
  با استفاده از دستگاه افزایش طول یو اس بی تا ۵۰ متر می‌توانیم دستگاه هایی که USB2.0 دارند مانند وب کم ،موس و کیبرد را از فاصله ۵۰ متری به کامپیوتر وصل کرد. یکی از بیشترین مصارف افزایش طول یو اس بی با کابل شبکه برای مصرف کنندگان دوربین های مدار بسته است که برای اتصال موس به دستگاه های DVR برای کنترل آن است.دستگاه افزایش دهنده طول یو اس بی از دو قسمت فرستنده و گیرنده تشکیل می‌شود که به وسیله کابل شبکه به هم وصل می‌باشند که بهتر است در اینجا از کابل شبکه تمام مس و مرغوب استفاده شود.این مبدل را می‌توانید از اینجا تهیه نمایید.
اکستنشن یو اس بی ۵۰ متر با کابل شبکه
۲ ) مبدل USB به پارالل و سریال جهت پروگرم کردن

کامپیوتر ها و لپ تاپ های امروزه به علت ظریف بودن و کوچک بودن ابعاد فاقد پورت های بزرگ مانند پورت سریال و پورت پارالل می‌باشند و از آنجایی که برای اتصال دستگاه های صنعتی مانند CNC ,PDA, PLC ,روتر ،دستگاه کارت خوان ،گنج یاب و آپگریت ماهواره و تابلوهای دیجیتال و دستگاه هایی که نیاز به پروگرم دارند می‌توانند از مبدل USB به SERIAL و تبدیل USB به PARALLEL  استفاده می‌شود.
تبدیل یو اس بی به پاراللمبدل یو اس بی به سریال

۳ ) انواع مبدل USB به تصویر

۳-۱) تبدیل یو اس بی به وی جی ای 
می توان از پورت USB هم تصویر گرفت اما با استفاده از یک مبدل واسطه به نام تبدیل USB به VGA می‌توان این کار را کرد.به وسیله این مبدل می‌توان به یک مانیتور و یا پروژکتور با وسیله کابل VGA متصل کرد و فعالیت جداگانه ای انجام داد.مثلا می‌توان در حین پخش فیلم روی مانیتور روی لپ تاپ وبگردی کرد.
تبدیل یو اس بی USB به وی جی ای RGB
برای اطلاعات تکمیلی در رابطه با این کالا به اینجا مراجعه نمایید.

۳-۲) مبدل USB به HDMI با خروجی صدا
تبدیل USB به HDMI یک تبدیل ویژه و خاص است که برای گرفتن تصویر با کیفیت ۱۰۸۰ و به صورت HDMI تنها از پورت USB به کار می‌رود.بدیهی است که کیفیت تصویر خروجی به جنس مبدل یو اس بی به HDMI بستگی دارد .از آنجایی که پورت HDMI از خروجی صدا نیز پشتیبانی می‌کند این مبدل دارای خروجی صدا همراه با تصویر با کیفیت به صورت همزمان است.
کابل تبدیل یو اس بی به اچ دی ام آی
برای نصب و راه اندازی و اطلاعات تکمیلی در رابطه با این دستگاه به این بخش مراجعه کنید.

۳-۳) مبدل USB به VGA / DVI /HDMI 
اگر بخواهید از لپ تاپ و کامپیوتر خود توسط درگاه USB خروجی DVI و HDMI و VGA با کیفیت بالا دریافت کنید و به نمایش گر متصل کنید از تبدیل USB به VGA / HDMI DVI می‌توان استفاده کرد.. خروجی این دستگاه DVI است که از طریق این پورت هم خروجی DVI هم با مبدل DVI به HDMI خروجی HDMI و هم با مبدل DVI به VGA می‌توان خروجی VGA هم دریافت کرد.این دستگاه مانند کارت گرافیک اکسترنال عمل کرده و توانایی بالایی در ایجاد گرافیک مجازی دارد.
مبدل تصویری یو اس بی به یو جی ای
برای اطلاعات بیشتر در رابطه با مبدل های USB به خروجی تصویر می‌توانید به مقاله آیا می‌توان از USB خروجی تصویر مثل VGA, HDMI و یا DVI گرفت؟ در بخش آموزش و خبر مراجعه نمایید.
همان گونه که در مطالب بالا مشاهده نمودید پورت USB انواع مختلف و کاربرد های بسیار متنوعی دارد.در آخر از کاربران محترم خواهشمندیم اگر نظر ،سوال و یا پیشنهادی دارند در قسمت نظرات اعلام نمایند.

نظرات کاربران ( 0 نظر)
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

پرفروش ترین کالاها
+
_
پریز HDMI تک پورت
پریز دیواری HDMI | سوکت HDMI تو کار دیواری
پریز HDMI تک پورت
پریز دیواری HDMI | سوکت HDMI تو کار دیواری 548,820 تومان مشاهده
+
_
MHL ام اچ ال
MHL کابل اتصال موبایل و تبلت به HDTV(مبدل MICRO USB به HDMI)
MHL ام اچ ال
MHL کابل اتصال موبایل و تبلت به HDTV(مبدل MICRO USB به HDMI) 434,840 تومان مشاهده
+
_
RISER کارت کرافیک
رایزر گرافیک ۶ پین | تبدیل PCI-E 1x به 16x با کابل USB 3.0 | تبدیل RISER 16X
RISER کارت کرافیک
رایزر گرافیک ۶ پین | تبدیل PCI-E 1x به 16x با کابل USB 3.0 | تبدیل RISER 16X245,970 تومان مشاهده
+
_
USB به RS232 OMEGA
کابل مبدل USB به سریال امگا |تبدیل یو اس بی به سریال
USB به RS232 OMEGA
کابل مبدل USB به سریال امگا |تبدیل یو اس بی به سریال1,712,830 تومان مشاهده
بستن
ورود به کاربریورود به کاربری
کد امنیتی :کد امنیتی
می خواهید ثبت نام کنید ؟
عضویت